Karty kredytowe ? jakich kosztów unikać?
9 lipca, 2017Od kryzysu finansowego minęło już kilka lat i niemalże zapomnieliśmy o tym, jak kosztowne mogą być błędy finansowe. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik w którym znajdziecie informacje o podstawowych kosztach związanymi z kartami kredytowymi ? tak popularnymi w naszych portfelach. Kilka złotych każdej z tych opłat może urosnąć łącznie do ponad kilkuset złotych w skali roku! Jeśli więc korzystać z kart kredytowych, to mądrze i… tanio!
Opłata za wydanie karty
Jedną za podstawowych opłat jakie muszą ponosić wszyscy korzystający z kart kredytowych jest opłata za wydanie samej karty. Banki bardzo często stosują promocje i umożliwiają otrzymanie karty kredytowej bez opłaty, jednak w przypadku bardziej prestiżowych kart czy banków stawiających na maksymalizowanie zysków opłaty mogą okazać się wysokie ? nawet kilkaset złotych jednorazowo!
Opłata roczna
Stałą opłatą którą muszą ponosić użytkownicy kart kredytowych są opłaty roczne. Wynoszą one od kilkudziesięciu złotych wzwyż, jednak wiele banków umożliwia na niepłacenie tej opłaty ? wystarczy dokonać transakcji w określonej liczbie (i/lub wartości) w poprzednim roku, by kolejny rok był bez opłat. Wiele banków zgadza się również na zmniejszenie lub zniesienie tej opłaty po krótkich negocjacjach. Wykorzystują to niektórzy klienci grożąc przejściem do konkurencji przed rozpoczęciem się nowego, rocznego okresu.
Opłata miesięczna za korzystanie z karty
Banki lubują się we wprowadzaniu dodatkowych opłat. Szczególnie niewielkich, które trudno zauważamy w comiesięcznych wyciągach z karty kredytowej. I tu pojawia się kolejna taka opłata: miesięczna opłata za korzystanie z karty. Tylko za to, że możemy z niej skorzystać w danym miesiącu musimy zapłacić kilka czy kilkanaście złotych. I choć rygor takich płatności jest póki co jeszcze stosunkowo rzadki, a jeśli jest to można go ominąć wykonując wymaganą przez bank ilość transakcji, to w najbliższym czasie prawdopodobnie właśnie takie mikropłatności będą chętniej pobierane przez banki.
Ubezpieczenie
Wśród dodatkowych usług oferowanych przez banki znaleźć też możemy wszelkiego rodzaju ubezpieczenia ? począwszy od ubezpieczenia karty kredytowej na wypadek kradzieży (kilka złotych miesięcznie), poprzez wbudowane ubezpieczenia OC lub NNW aż po agresywny marketing dodatkowych produktów ubezpieczeniowych (na życie, OC pojazdu, nieruchomości). W zdecydowanej większości przypadków możemy zrezygnować z produktów ubezpieczeniowych, jednak korzystanie z części z nich może okazać się dla nas korzystnym finansowo.
Oprocentowanie
Karty kredytowe swoją popularność zyskały głównie dzięki okresowi bez-odsetkowemu, tak zwanemu grace period. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że w przypadku niespłacenia całego zobowiązania na czas, odsetki zostaną nam naliczone wstecz, za cały okres. Oznaczać to może, że co miesiąc płacić będziemy kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset złotych odsetek od powstałego zadłużenia. Kwota zależeć będzie zarówno od oprocentowania, jakie zaoferował nam nasz bank, jak i również aktualnego salda zadłużenia. Najczęściej oprocentowanie mieści się w górnej maksymalnie dopuszczalnej stawce ? czyli około czterokrotności stopy kredytu lombardowego ustalanej przez Narodowy Bank Polski.