Światłowód a finanse orange

Światłowód a finanse orange

12 czerwca, 2017 0 przez Doradca

Do wiadomości internetowych dotarła informacja, że firma Orange w trzy miesiące straciła 404 tysiące klientów, a rok 2016 to dla orange dramat. Firma straciła również 1, 75 miliarda złotych netto.


Wszystkiemu winne numery stacjonarne
Firma zaliczyła 302 tysiące mniej aktywnych kart SIM, a przybyło jej 84 tysiące nowych aktywnych użytkowników. Bilans firmy jest ujemny. Najwięcej osób zrezygnowało, którzy posiadali kartę orange – ich liczba zmniejszała się z roku na rok o około 13, 5 procent. Prawdopodobnie to wynik przymusu rejestrowania kart SIM. Orange jednak twierdzi, że zarejestrowało się około 96 procent numerów na kartę. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja z telefonami stacjonarnymi. Ich klienci zrezygnowali ze stałych łączy w liczbie 262 tysięcy. Taki ogrom rezygnacji z telefonów firmy powoduje, że orange nie opłaca się w ogóle prowadzić działalności związanej z telefonami stacjonarnymi. Może to również efekt wprowadzenia na rynek przenośnej słuchawki jak z telefonu stacjonarnego, którą podłącza się do telefonu komórkowego i korzysta jak ze stacjonarnego. Nowości technologiczne nie sprzyjają, a wręcz zagrażają firmom takim jak orange, ponieważ oferują większy komfort za niższą cenę, są więc nieporównywalnie korzystniejsze dla klientów i niedoścignione dla konkurencji. To sprowadziło na firmę orange dramat. Katastrofa ta wygląda następująco:

Katastrofa 2016 roku
Otóż koniec 2016 roku to katastrofa firmy orange. Czwarty kwartał 2016 roku przyniósł 1, 0 miliarda złotych netto straty. Prognozy orange były takie: 108, 1 miliona złotych mniej, tymczasem znacznie przekroczyli miliard. Orange jako duża firma na pewno odczuła tak dotkliwą stratę finansową. Dramat finansowy firmy nie dotyczy wiec tylko numerów stacjonarnych, takich które można było zastąpić najnowszą technologią teleinformatyczną, dotyczył całego zakresu usług. Trzeba przy tym pamiętać, że orange jest w trakcie wymiany łączy internetowych na światłowody.

Cały rok 2016 przyniósł ogromną stratę w wysokości: 1, 75 miliarda złotych. Zysk orange za ten rok to: 254 miliony złotych netto z 2015 roku.

Orange zapowiada:
„W 2017 roku przewidujemy utrzymanie nakładów inwestycyjnych na poziomie około 2 mld zł, przy rosnącym udziale nakładów na rozbudowę sieci światłowodowej. Ponieważ inwestycje w łącza światłowodowe mają absolutnie kluczowe znaczenie w budowaniu długoterminowej wartości dla spółki i jej wszystkich interesariuszy, postawiliśmy sobie ambitny cel w zakresie liczby gospodarstw domowych objętych zasięgiem tej sieci w 2017 roku.

Na wysokość przepływów pieniężnych wpłynie spadek EBITDA, wysokie nakłady inwestycyjne, a także, najprawdopodobniej, wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy.” – źródło businessinsider
Światłowód ratunkiem dla orange
Firma orange stawia więc ratunek dla siebie poprzez wprowadzenie światłowodu i pozyskanie dzięki temu ogromnej liczby użytkowników. Ma być ich w 2017 roku jeden milion. Firma planuje również skrócić czas dostarczeni usługi światłowodu do gospodarstw domowych.
Pamiętajmy jednak, że światłowód może przynieść więcej szkody takim firmom jak orange. Przewiduje się, że w niespełna 6 lat ma dojść do prawa człowieka, w którym będzie mieć zagwarantowany dostęp do internetu, za darmo gdziekolwiek będzie się znajdował. Planowanie dla wielkich korporacji takich jak oragne wymaga patrzenia w przyszłość. Czy liderzy, przywódcy ? wizjonerzy nie wierzą, że do 2023 roku internet będzie podstawowym prawem każdej ludzkiej osoby. Koszty wymiany łączy na światłowód musiałyby się zwrócić właśnie w te 6 lat, a najlepiej przynieść zyski korporacji.

0 0 votes
Article Rating