Telefon z jakim systemem powinieneś wybrać?

Telefon z jakim systemem powinieneś wybrać?

12 czerwca, 2017 0 przez Doradca

Pewnego dnia stwierdzasz, że dłużej już tak być nie może. Po raz kolejny Twój telefon odmawia posłuszeństwa – i to zawsze wtedy, kiedy najbardziej go potrzebujesz! Po szybkiej analizie faktów stwierdzasz, że musisz koniecznie zakupić nowego smartfona. Paradoksalnie to właśnie wtedy zaczyna się Twój największy problem.

Android, iOS, Windows, a może…FirefoxOS?

No bo jaki system właściwie wybrać? Czy w ogóle odgrywa to jakąś rolę?
Wybór nie jest prosty, ale możesz go dokonać tylko w jeden sposób: oszacowując, do czego przede wszystkim będziesz używać swojego nowego smartfona  lub smartfony.

Android

Aktualnie najpopularniejszym systemem jest Android – używa go ponad połowa wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych! To bardzo dużo, w związku z czym na pewno nie zabraknie Ci aplikacji, których będziesz potrzebował – sklep Google Play to ogromna platforma zbytu dla programistów. Ponadto jest to najbardziej konfigurowalny system ze wszystkich innych tu przedstawionych. Wadą może być to, że część apek na Twojego smartfona może okazać się naprawdę niskiej jakości – w obliczu tak dużego wyboru, ciężko znaleźć coś naprawdę wartościowego. Wielu użytkowników narzeka też na to, że Android po czasie zwyczajnie zwalnia – aby nasz sprzęt zachował początkową wydajność, powinno się regularnie usuwać „śmieci” pozostające w jego pamięci oraz nie dopuszczać do przeładowania jej zbyt dużą ilością plików.

iOS

To system używany na pokładzie wszystkich smartfonów opatrzonych symbolem nadgryzionego jabłuszka. Przeciwnicy zarzucają mu mało możliwości personalizacji, a fani Androida wytykają palcami fakt, że w cenie urządzenia Apple możemy nabyć dwa telefony z Androidem o wiele lepszych parametrach technicznych – większej ilości rdzeni procesora i pamięci RAM. Czy mają rację? Niewykluczone, ale najważniejszym pozostaje fakt, że to właśnie iOS jest systemem najstabilniejszym, a pomimo tego, że iPhone’y z reguły nie mogą pochwalić się aż tak dobrą konfiguracją sprzętową jak inne topowe modele, to ich wydajność plasuje je na równorzędnych pozycjach. Sprzęty z Cupertino nie przejawiają też tendencji do tracenia z czasem na szybkości, zupełnie inaczej niż te obsługiwane przez system od Google.

Windows…a może Firefox OS?

Windows jest na pewno stabilniejszy niż Android, jako że przygotowywany jest pod mniejszą ilość urządzeń. Wadą jest jednak bardzo mała – w porównaniu z dwoma powyższymi – liczba aplikacji w sklepie. Jeżeli jednak nie potrzebujesz smartfona, który ugotuje Ci obiad i posprząta w domu, może jest to właśnie dobre wyjście z sytuacji dla Ciebie?
O innych systemach, w tym wspomnianym Firefoksie, można wspomnieć krótko: dopóki nie znajdą one większej ilości klientów, nie warto ryzykować. Wsparcie techniczne może okazać się niewystarczające.

Czyli jak mam to wszystko rozumieć?

Jeżeli jesteś maniakiem nowych technologii i lubisz bawić się w konfigurację nowych sprzętów – wybierz Androida. Smartfon firmy Apple to na pewno decyzja dla osób ceniących sobie niezawodność i, niestety, z nieco zasobniejszym portfelem. Windows Phone może być niejako rodzajem kompromisu pomiędzy tymi dwoma – za cenę mniejszej ilości aplikacji dostajemy system dużo stabilniejszy, niż Android, dzięki czemu nasz smartfon na dłuższą metę działa po prostu lepiej.

0 0 votes
Article Rating