Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… nagrodom w sprawy zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, istnieje toż „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najważniejszym nacisku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie gruntowna zmiana status quo. Rok ten widocznie być jak wielkie wahadło, wychylające się w stylu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki fizycznej i finansowej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do wykonywania polityki mogłoby to nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich istotę w terenie kosztów powiązanych z infrastrukturą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w sprawy zielonej oraz czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Połączonych w ruchu z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym regionie, wezmą z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się więc w momencie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i szukanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to koniecznym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, ale i dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik zbyt dużego szumu medialnego i złych zwrotów z lokacie. Jednak w ilość kolejnych słów w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako najszerszy na świecie dostawca stosowanego w samochodach palladu, a w 2019 r. odnotowującego drinki z najczystszych efektów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w wszyscy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na przeszkoda eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesu zwiększonego popytu oraz szerszych stawek oraz również gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Stopniach Zjednoczonych, jednak oraz na całym świecie wpisano na rynek biliony USD w sytuacje kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Stopniach Związanych są duże i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace a wartości zaczną szybko żyć w ilość, jak napędy będą trafiać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na okresy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i finansowym, charakteryzującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch także na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia żyć oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do celu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od ostatniego czasu na rynek ten wpływały negatywnie dwie duże siły. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i szybkie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w wyniku której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był rosnący kapitał polityczny i społeczny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na energię odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – oraz będzie toż równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, że w ruchu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw trendu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może być obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie istnieje w stopniu dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą więcej i nowe gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane od lat. RPA zmierza w stylu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i spowoduje wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do porozumienia w historii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „etycznego i aktywnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości danej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na targu amerykańskim tworzone z pracy zagranicznej. Sprawi to znane protesty ze perspektywy partnerów handlowych, ponieważ będą wówczas w postaci stare taryfy w dzisiejszym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Połączonych w końca uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana nastawienia w ilość żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do zastosowania istotnego czynnika finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie tworzyło toż pole w sukcesu szwedzkiej polityki, również gdy na wstępie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do celu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje bogatą i dalej będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jednym wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak również ich wole były prawdziwe: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte działanie może przytłaczać, oraz wszystkie modele muszą istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, aby mogły znacznie być. Inne kraje nordyckie będą prowadzić o „warunkach istniejących w Szwecji” jako o zagrożeniu, a nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze powodu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie znacznie wrażliwa na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest daleki i biały, czyli chodzi do unie demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem role w wieku 20-40 lat, które są zdecydowanie dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi oddają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego okresu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo ujawnia się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, powołując się na nakładane przez Węgry – a w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin tworzących na pracę praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją sztukę przed masową imigracją.

To niezwykłe do utrzymania status quo, a obie cechy będą miały trudności z dołączeniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w organizmie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni dużą zmianę retoryki, która zbiega się w momencie z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i spowoduje spadek wartości dolara o 30 proc. w sądu do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w współczesnym terenie tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na budowanie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu zaledwie paru miesięcy USD straci na wartości 20 proc. w sądu do ADR i 30 proc. w sądu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating